mediation
Altijd een mediator dichtbij

Geef je mening
Bij een scheiding staan niet de belangen van de ouders, maar die van de kinderen voorop.
Downloads
Hier vind je belangrijke documenten die je kunt downloaden.
naar LinkedIn groepvolg ons op twitter

Aantal echtscheidingen lager dan verwacht

Rotterdam, 16 aug. Het heeft de onderzoekers van het CBS nogal verrast: het aantal echtscheidingen lijkt dit jaar, net als vorig jaar, substantieel lager uit te vallen dan in de periode 2005 tot 2008. En dat terwijl er in het verleden tijdens economische crises meer mensen uit elkaar gingen dan in goede tijden.

Vorig jaar ontbonden ‘slechts’ 32.000 stellen hun huwelijk (inclusief flitsscheidingen) en in de eerste zes maanden van dit jaar deden 16.000 echtparen dat. In de jaren van 2005 tot en met 2008 schommelde het aantal steevast rond de 35.000 echtscheidingen.

„We kunnen de daling eigenlijk nog niet verklaren. We verwachtten juist een stijging”, zegt demograaf Jan Latten van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Eind vorig jaar dachten de statistici dat men de crisis mogelijk nog niet voelde, waardoor de spanningen niet opliepen en echtparen het met elkaar volhielden. „Er verdwenen nog niet massaal banen.” Maar nu, halverwege 2010, gaat die analyse niet meer op.

Andere oorzaken

Er moeten andere oorzaken zijn, concludeert Latten. Betere relaties? Nou nee. Van nieuwe wetgeving, zoals de plicht bij scheiding een ouderschapsplan op te stellen, zou een ontmoedigingseffect kunnen uitgaan, én de zogeheten flitsscheiding is vorig jaar verboden. De enige andere verklaring zoekt hij in de vastgelopen woningmarkt. Latten vermoedt dat sommigen de scheiding uitstellen omdat ze het huis niet verkocht krijgen.

Stonden huizen in 2008 gemiddeld tweeënhalve maand te koop, dit jaar is dat gemiddeld bijna acht maanden. De regionale verschillen zijn groot, blijkt uit cijfers van de Nederlandse Vereniging voor Makelaars. Bijna eenderde zou langer te koop staan dan een jaar. In het eerste kwartaal van vorig jaar, bijvoorbeeld, stond 17 procent langer dan een jaar te koop.

Latten wijst erop dat het CBS afgaat op officiële echtscheidingscijfers. „Dus allerlei praktische oplossingen die mensen verzinnen om de officiële echtscheiding uit te stellen, kunnen de verlaging misschien verklaren.” Dat één partner tijdelijk op de camping bivakkeert, bijvoorbeeld, omdat de ander in het onverkoopbare huis blijft wonen. Of dat de kinderen in het onverkoopbare huis blijven wonen en de ouders, afwisselend, een week bij de kinderen wonen.

Overwaarde

Alleen wanneer het huis in de loop der jaren aanzienlijk meer waard is geworden, kan één partij er blijven wonen en de ander uitkopen, door met de helft van de ‘overwaarde’ opnieuw geld te lenen bij de bank.

Huwelijken zijn wel breekbaarder dan vroeger, dat staat vast. Van de mensen die rond 1970 trouwden, was 12 procent na veertien jaar uit elkaar. Van de mensen die rond 1995 trouwden, was 21 procent binnen veertien jaar weer gescheiden. Samenwoners laten een soortgelijke ontwikkeling zien: van de mensen die rond 1970 ging samenwonen, was 18 procent binnen veertien jaar uit elkaar. Van de mensen die rond 1995 gingen samenwonen, was in die periode 35 procent uit elkaar gegaan.

Bron: NRC Handelsblad

mail print
Gecertificeerde Mediators
0900 - 5 800 800

www.gecertificeerdemediators.nl
Nieuwsarchief
ontwerp: KAdE /42  -  techniek: Simplex Interactive